Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Çoğunlukla çocukluk ve gençlik çağlarında meydana gelen Tip 1 şeker hastalığının belirtileri nelerdir kısaca hastalığın ileri seviyesindeyken görülen yüksek şeker koması en ileri belirtidir. Çoğunlukla Tip 1 diyabet tanısı hastanın yüksek şeker komasına girmiş olmasıyla konulur. Hastalar diyabet hastası olduklarının farkında değillerdir. Diyabet hastalarının %5 10’luk kesimini Tip 1 diyabet hastaları oluşturulur. Tip 1 diyabette bazı nedenlerle vücutta insülin üretimi hiç olmaz veya yetersiz üretimi olur. İnsülin görevini yapamadığından hastalar ömür boyu insülin tedavisi görürler, vücutta eksilmiş olan insülinin yerine konulmasını ve kan şeker seviyesinin düzenlenmesini sağlar. Kanda yükselen şekerle birlikte belirtilerin ortaya çıkması ile seyreden hastalık, tedavi edilmeye başlanmaz ise hastada ilerleyen zamanlarda yüksek şeker koması gelişir.

Tip 1 Diyabetin Erken Dönem Belirtileri

Tip 1 diyabet ani ve dramatik bir şekilde ortaya çıkar. Hastalar çoğunlukla diyabet hastası olduklarının farkına varmazlar. Belirti ve bulguları bilinmesi erken tanı ve tedaviye olanak sağladığı için oldukça önemlidir. Tip 1 diyabet belirtileri çocuklarda kısa sürede ortaya çıkabilir ve bu belirtiler de oldukça barizdir. Şeker hastalığının belirtileri nelerdir kısaca bahsetmek gerekirse 3 tipik belirtisi vardır. Bunlar; aşırı susama ve buna bağlı olarak çok su içme, bol bol idrara çıkma ve aşırı iştahla birlikte çok yemek yemektir. Bunlar da Tip 1 diyabet belirtileri arasında erken dönem belirtilerine girer, bunlara ek olarak kişide halsiz olma ve yorgunluk görülebilir. Şekerin idrarla atılırken vücuttaki suyu çekmesinden dolayı idrar miktarında artışa bağlı olarak çok fazla su içme isteği olur ve hasta bol bol su içer.

Tip 1 Diyabetin Geç Dönem Belirtileri

Tip 1 diyabet kandaki şeker seviyesinin aşırı yükselmesine sebep olur ve bu yükselme ile kanda keton (aseton) birikir ve vücuttan atılmak için idrar yoluna girer, idrarda keton görülür. Keton vücudun dengesini bozar ve ilerleyen dönemlerde yüksek şeker komasına (ketoasidoz) sebep olur. Şeker hastalığının belirtileri nelerdir kısaca; iştah da görülen azalma, bulantı, karında ağrı, bilinç bulanıklığı, halsizlikte aşırı artış ve ketoasidozdur. Bunlar Tip 1 diyabet belirtileri arasında geç dönem belirtileridir. Bu dönemde şikayetler oldukça belirgin görülür. Kan şekerinin aşırı yükselmesi ve insülin yetersizliği nedeniyle, hücrelerde enerji olarak kullanılmayan glikoz yerine vücut enerji olarak yağ ve protein depolarını kullanır. Bunun sonucunda hızlı bir şekilde kilo kaybı görülür.

Diyabetin Diğer Belirtileri

Kan şekerinin ölçülmesi ile diyabet teşhisi konulur. Başlangıç dönemindeyken çocuklarda görülen Tip 1 diyabet belirtileri fark edilerek teşhis konulmalı ve ciddi sorunlara yol açmadan tedaviye başlanılmalıdır. Şeker hastalığının belirtileri nelerdir kısaca ağız kuruluğu, ağızda keton kokusu, geç iyileşen yaralar, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissi, cinsel güçte azalma veya cinsel gücü tamamen kaybetme, bulanık görme ve az görme hastalıklarda geç iyileşmelerdir. Ağızdaki keton kokusu diyabetik ketoasidozda (yüksek şeker koması) görülen belirtilerdendir. Çok ciddi bir durumdur ve acil müdahale gerektirir. Belirtilerin içerisinde görülen bulanık görme, diyabet hastalarında yaygın görülen bir belirtidir. Diyabet zamanla diğer doku ve organlarda tahribat yaparak daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.