Tip 1 Diyabet Nedir

Tip 1 Diyabet Nedir

Tip 1 Diyabet Nedir?

Diyabet hastalığının 2 tipinden biri olan Tip 1 diyabet nedir sorusunu sıkça sorulmaya başlandı. Çoğunlukla Tip 1 diyabette belirtiler çok açık görülse de kişiler genellikle diyabet hastası olduklarının farkında olmazlar. Bunun temel sebebi belirtileri bilmemek ve tip bir diyabetin ne demek olduğunu bilmemektedir. Erken tanı konulması buna bağlı olarak, tedavinin hastalık ileri seviyeye gelmeden ve komplikasyonlar ortaya çıkmadan başlatılması büyük önem taşır.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Diyabet; herhangi bir nedenle vücutta salgılanan insülin hormonunun kullanılamaması ya da üretilememesi nedeniyle kan şekerinde aşırı artış görülmesidir. Tip 1 diyabet nedir diyabet hastalığının çocukluk ve gençlik dönemlerinde ortaya çıktığı bir çeşididir. Diyabet hastalarının % 5 -10’luk az bir kısmı Tip 1 diyabet hastasıdır. Başka şekilde Tip 1 diyabet nedir sorusuna cevap verecek olursak vücutta insülin hormonunun üretiminin hiç olmaması veya çok az miktarda olmasıdır. Bunun oluşma nedenleri; kalıtım, pankreas bezinde zarara yol açan virüsler ve bağışıklık sisteminin herhangi bir ilaç stres veya toksik madde gibi bir nedeni ne fonksiyonunun değişerek, vücudun kendi hücrelerini ve dokularını yabancı olarak algılaması sebebiyle aktif hale gelen bağışıklık sistemi pankreas salgı bezinin beta hücrelerinde yıkım başlatarak hücrelerin yüzde seksenini yıkıma uğratmasıdır. Tip 1 diyabet nedir insülin hormonu bu sebeplerle görevini yerine getirmediğinden ömür boyu dışarıdan insülin takviyesi yapılmak zorunluluğu olan diyabet tipidir.

Tip 1 Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle çocuklarda haftalar içinde belirtiler ortaya çıkabilir. Kanda biriken aşırı şeker vücuttan uzaklaştırılırken vücudun suyunu da çeker bu da hastalığın belirtilerinden; çok sık idrara çıkma, ağız kuruluğu ve buna bağlı olarak çok su içmeye sebep olur. Vücuttan çekilen su ile beraber göz merceğinin de suyunun çekilmesi ile başka belirti olan bulanık görme ortaya çıkar. Glikoz insülin yardımı ile hücrelere giremediğinden vücutta oluşan enerji açığı diğer belirti olan aşırı acıkma, iştah, çok yemek yeme ortaya çıkar.

Vücut, beslenmeye rağmen glikoz hücre içerisinde kullanılamadığından enerji yağ ve proteinlerden karşılandığı için aşırı yemek yemeye rağmen çok hızlı kilo kaybı görülür. Enerji yoksunluğu kişinin sürekli yorgun ve halsiz hissetmesine sebep olur. Şekerle birlikte vücutta artan ketonun kokusu nefeste hissedilir ve ilerleyen hastalık tablosunda diyabetik ketoasidoz gerçekleşir. Bu da bilinç kaybı, hızlı ve derin soluk alıp verme, yüzde kızarıklık, bulantı ve kusma, sık idrara çıkma, karın veya midede ağrı gibi belirtiler verir acilen tıbbi müdahale gerektirir.

Diyabet Hastalığında Beslenme Neden Önemlidir?

Şeker hastalığı birçok organ da zarara yol açarak çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Bu komplikasyonlar ise büyük oranda doğru beslenme şekli ile önlenebilir. Bu sebeple diyabette doğru beslenme çok önemlidir. Beslenme programı bir diyetisyen tarafından kişiye göre hazırlanmalıdır. Karbonhidratlar en önemli enerji kaynağını oluşturur. İnsülin tedavisi alan kişilerde öğünün karbonhidrat miktarına göre, insülin dozunun ayarlanması yapıldığında toplam karbonhidrat miktarı glisemik kontrolünü etkilemez. Önerilen karbonhidratlar tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleridir.

Posalı yiyecekler tüketmek kan şekerini yavaş yükseltmesi sebebiyle insülin ihtiyacını azaltır. Posalı yiyecek miktarı öğünlerde artırılmalıdır. Kuru baklagiller sık sık yenmeli, öğünlerde salata tüketilmeli, kabuklu meyveler kabukları ile yenilmeli, pirinç yerine bulgur tüketilmelidir. Diyabet eğer böbreğe zarar vermemiş ise protein alımında herhangi bir sınırlandırma yapılmaz. Kalp damar sağlığı için sağlıklı yağlar tüketilmeli. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.