Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 Diyabet Tedavisi

Diyabet hastalığının iki tipinden biri olan tip 1 diyabet tedavisi insülin takviyesi alarak gerçekleşir. Diyabetin birçok tedavi çeşidi vardır. Tedavi olunmazsa ciddi sorunlar oluşturan diyabet mutlaka belirtilerin oluştuğu ilk zamanlarda fark edilmeli ve tanı konularak tedaviye hemen başlamalı. Aksi halde kanda sürekli artarak biriken glikoz vücudun diğer organlarına zarar verirler ve ileri boyuta ulaştığında hasta yüksek şeker komasına girmesi ile acil müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Çoğunlukla çocukluk veya ergenlik dönemlerinde belirti vererek ortaya çıkan diyabet tipidir. Diyabet hastaları arasında yüzde beşlik, yüzde onluk oranda görülür. Tip 1 diyabette insülin pankreas hücrelerinden hiç üretilmez veya çok çok az miktarda üretilir.  Tip 1 diyabet aniden ve dramatik olarak ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda belirtiler çok kısa süre içerisinde ortaya çıkar. Ailelerin en kolay fark ettiği belirti  çocuğun çok hızlı kilo kaybetmesidir. Tip 1 diyabetli kişinin kanında biriken aşırı şekeri idrar yoluyla atmak isterken tüm vücuttan su çeker buda kişi ağız kuruluğu yaşaması ve çok sık idrara çıkmasıyla beraber çok su tüketmesine neden olur.

İştahı artan ve çok yemek yiyen çocuk hızla kilo kaybeder. Vücuttan çekilen suyun içerisinde göz merceğinden çekilen suda bulunur buda kişide bulanık görmeye yol açar. Vücudun glikozu kullanamamasıyla enerji düşüklüğü ve halsizlik hissi oluşur. Eğer tanı konulup tip 1 diyabet tedavisi uygulanmaya başlamazsa tablo giderek kötüleşir ve çocuk diyabetik ketoasidoza girer. Şekerle beraber kanda keton da yükselir ve belirti olarak ağızda keton kokusu olur. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüzde kızarıklık gibi belirtiler oluşur ve acil müdahale gerektirir.

Tip 1 Diyabet Neden Oluşur?

Pankreas hücrelerine zarar veren virüsler veya genetik tip 1 diyabete neden olur. Tip 1 diyabetin oluşumunun bir nedeni daha vardır. Bağışıklık sisteminin herhangi ilaç kullanımı, virüsler, toksik maddeler, stres gibi etkenlerin biriyle, normal işleyişi değişerek vücudun kendi hücrelerini yabancı olarak algılamasıyla aktif duruma gelen bağışıklık sistemi, pankreas hücrelerini yok etmeye başlar ve % 80 ‘ i yok olan pankreas hücrelerinin insülini üretememesiyle hastalık belirtileri ortaya çıkar. Tüm bu nedenler insülinin üretilmesinde sorun oluşturur ve glikoz kanda birikir diyabet hastalığını oluşturur.

Tip 1 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Erken teşhisle beraber gelen erken tedavi çok önem taşır. Tip 1 diyabet hastaları hayatları boyunca dışarıdan insülin hormonu alarak yaşamlarına devam etmek zorundadırlar. Tip 1 diyabet tedavisi insülin enjeksiyonları yapılarak gerçekleştirilir. Hastaya düzenli olarak insülin enjekte edilir. Çok daha ileri boyutta ise tip 1 diyabet tedavisi insülin pompaları ile yapılır. Daha da ileri boyutlarda ise pankreas nakilleri veya pankreas odacık nakilleri yapılır. Ayrıca kişi kesinlikle beslenmesine dikkat ederek yaşamalıdır. Bunların yanında egzersiz yapmak önemlidir. Daha detaylı bilgi için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.