Tip 1 Diyabet

Tip 1 Diyabet

Tip 1 Diyabet

Türkiye’de ve tüm dünyada en sık görülen kronik hastalıklardan olan diyabet hasta ve yakınları şeker hastalığı geçermi sorusunu çok sık soruyorlar. Diyabet hastaları ve hasta yakınlarının dahi hastalık hakkında çok az bilgileri bulunuyorken çevresinde diyabet hastası olmayan kişiler ise şeker hastalığı ile ilgili bilgiye neredeyse hiç sahip değiller. Birçok şeker hastası da hastalığı ve belirtilerini bilmediğinden hasta olduklarının farkında olmuyorlar. Bu sebeple genellikle diyabet hastaları farklı hastalıklar için sağlık kuruluşuna başvuruyorlar fakat şeker hastası olduklarını öğreniyorlar. Bunun yanında yüksek şeker koması ve hiperglisemik hiperozmolar nonketotik sendrom olan diyabetin en ileri tabloları ile sağlık kuruluşuna başvuruyorlar. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin iki tipi mevcuttur. Bunlar tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak adlandırılıyorlar.

Tip 1 Diyabet

Diyabet hastaları arasında çok az görülen diyabet tipidir. Tip 1 diyabet çocukluk çağlarında ortaya çıkar. Nedeni ise genetik faktörler veya vücutta salgı bezi olarak görev yapan pankreasa zarar vermekte olan virüsler olabilir. Bunun yanında ise toksik madde, kullanılan bazı ilaçlar gibi durumların bağışıklık sistemini etkilemesiyle normal fonksiyonunun dışında çalışmaya başlayan bağışıklık sistemi, vücudun kendi hücrelerini yabancı bir madde olarak algılamasıyla pankreas hücrelerini yıkıma uğratır. Tüm bu nedenler sonucunda tip 1 diyabet hastaların vücutlarında insülin isimli hormon üretimi gerçekleşmez veya çok az üretilir buda kanda şeker oranını yükseltir. Tip 1 diyabet belirtilerinin arasında çok fazla su içme, ağızda kuruluk hissi, çok sık idrara çıkma, çok fazla yemek yeme ve buna rağmen hızlı kilo kaybı, aşırı halsizlik bulunur. Özellikle aileler çocuklarının çok kısa sürede çok hızlı kilo kaybettiklerini söylemektedirler. Ailelerin en sık sorduğu soru ise şeker hastalığı geçer mi sorusudur. Tip 1 diyabet tedavi edilmezse en ileri tablosu yüksek şeker komasıdır ve bu acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur.

Tip 2 Diyabet

Diyabet hastalarının büyük çoğunluğunu tip 2 diyabetliler oluşturur. Oluşum nedeni ise salgılanan insülin hormon miktarının yetersiz olması veya kötü beslenme sebebi ile hücrelerin insülin hormonuna karşı direnç göstermeleridir. Çoğunlukla ileri yaşta ortaya çıkar. Hastaların büyük bir kısmı şeker hastası olduğunun farkında olmazlar hatta ileri yaştaki kişiler belirtileri yaşlılık göstergesi olarak yorumlarlar. Tip 2 diyabet belirtileri ise tip 1 diyabet belirtileri gibi net belirtiler göstermeyebilir. Ve belirtiler çok uzun yıllar ortaya çıkmadan hastalık başlayabilir bu döneme gizli şeker denilir. Hastalık tedavi edilmezse vücudun diğer organlarına zarar vererek körlük, sinir kaybı, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açar. Tip 2 diyabetli hasta ve yakınlarının da en sık sorduğu soru şeker hastalığı geçermi sorusudur. Tedavi her hastalıkta olduğu gibi diyabette de çok önemlidir.

Şeker Hastalığı Geçer mi?

Hastalar ve yakınlarını en çok merak ettiren tedavi yöntemleridir. Şeker hastalığı geçermi sorusunun cevabı hayırdır. Maalesef tıbben hala tam olarak kökten tedavinin sağlanabildiği bir yöntem bulunamamıştır. Tip 1 diyabet hastaları insülin enjeksiyonu ve pompaları ile ömür boyu insülin kullanmak zorundadırlar. Çok ileri seviyede ise pankreas odacık nakli ve pankreas nakli yapılabilir. Tip 2 diyabet hastalarında tedavi için mutlaka beslenme şekilleri, sıklığı ve zamanı düzenlenmelidir. Egzersiz, sportif aktiviteler ve yürüyüşle desteklenmelidir. Bunun yanında vücudun insülin ihtiyacına göre antidiyabetik haplar kullanılır. Bazen de karışım insülinler kullanılır. Detaylı bilgi için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.