Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tıp dilinde Diabetes Mellitus ismiyle bilinen şeker hastalığı (diyabet), kan şekerinin yükselmesi ile idrarda olmaması gereken şekerin çıkmasıdır. Vücuttaki pankreas isimli salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda ortaya çıkar. Ayrıca, diyabet, ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Yapılan istatistiklere göre her 11 yetişkin insandan biri diyabet hastalığı yaşamaktadır. Erken tanı ve tanıya göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Zira diyabet iki tipte görülmektedir.Tip1 Diyabet ve Tip2 Diyabet. Bu yazımızda tip 2 diyabet belirtileri ve aynı zamanda genç yaşta şeker hastalığı belirtileri konusu derlenmiştir.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Öncelikle tip 2 diyabet belirtileri konusunda bilgi vermeden genel bir tanımlama yapmak gerekir. Tip 2 diyabet, kişinin kan şekeri seviyesinin çok yüksek olmasına yol açan kronik ve ömür boyu sürecek bir rahatsızlıktır. Diyabet, gençlerde de görülmektedir. Dolayısıyla genç yaşta şeker hastalığı belirtileri önemli bir husustur. Bu tip diyabetlilerin &80’i şişman insanlardır. Zira tip 2 diyabetin en önemli nedenlerinden biri fazla kilo, yani; obezitedir. Çok yavaş ve sinsi ilerleyen tip 2 diyabet belirtileri vardır. Hastalığın başlangıcında bir takım belirtiler çok net olmayabilir. Tip 2 diyabetin gelişimi uzun bir sürece yayılır. Elbette belirtiler görülür görülmez vakit kaybetmeden bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.

Tip 2 Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

 • Önemli bir husus olan tip 2 diyabet belirtileri;
 • Susuzluk hissi yoğun bir şekilde hissedilir.
 • Normal zamanlardan çok daha fazla idrara çıkma durumu yaşanır.
 • Özellikle gece saatlerinde idrar fazlalaşır.
 • Sabah uyanıldığında ya da gün içinde sürekli bir halsizlik hali hakim olur.
 • Kişi kendini çok iş yapmışçasına devamlı olarak yorgun hisseder.
 • Ciltteki kesik ya da yaralar çok ağır iyileşir.
 • Bulanık görme, net görememe sorunları baş gösterir.
 • Yemek yenmesine karşın açıklanamayan bir kilo kaybı sorunu yaşanır.
 • Kaslarda erime problemi ortaya çıkar.
 • Cinsel organda inatçı kaşıntılar ya da sıklıkla pamukçuk çıkması sorunu meydana gelir.

Bu belirtiler aynı zamanda genç yaşta şeker hastalığı belirtileri olarak da bilinmelidir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Hakkında

Uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilecek olan tip 2 diyabet tedavi edilmelidir. Elbette tedaviyi tamamlayıcı unsurlar da unutulmamalıdır. Hasta, düzenli kontrollerine gitmelidir. Doktorun hasta için belirleyeceği bir beslenme düzeni olacaktır. Belirlenen beslenme düzenine sadık kalınmalı ve harfiyen uyulmalıdır. Aynı zamanda yine doktorun önerdiği şekilde spor aktiviteleri ve egzersiz faaliyetleri yapılmalıdır. Diyabet, kesin tedavisi olmayan bir hastalık olsa da uygulanan tedavi yöntemleriyle başarılı şekilde yönetilebilir ve kişi, rahat bir şekilde yaşamını sürdürür. Belirtmek gerekir ki; konu ile ilgili ”Diyabetim.org” detaylı bilgiler içermektedir. Ayrıca https://www.diyabetim.org/iletişim ziyaret edilerek tip 2 diyabet belirtileri ve genç yaşta şeker hastalığı belirtileri konusunda detaylı bilgilere ulaşılabilir.