Tip 2 Diyabet Nedir

Tip 2 Diyabet Nedir

Tip 2 Diyabet Nedir?

Son yıllarda ülkemizde giderek artış gösteren hastalıkların başında diyabet gelmektedir. Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen tip 1 şeker hastalığı nedir sorununun cevabı basitçe, ömür boyu dikkatli yaşamayı ve düzenli olarak şeker seviyesini kontrol altında tutmayı gerektiren bir hastalıktır. Şeker hastalığı midenin altında bulunan pankreas adlı organın yeterli insülin üretememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte üretilen hormonun yeterli miktarda kullanılamaması durumu da tip 2 diyabet nedir sorusuna yanıt olmaktadır.

Diyabet Nedir? 

Öncelikle diyabetin tarifini yapmakla başlayalım. Pankreasın yeterli insülin üretememesi durumunda diyabet hastalığı ortaya çıkar. Pankreas hiç insülin üretmiyorsa, insülin dışarıdan vücuda verilir. Bunun yanı sıra bazı kişilerde pankreas insülin üretir fakat etkili bir şekilde kullanılamaz. Bu nedenle glikozdan istifade edemeyen kişinin kan şekeri yükselir. Diyabet, tip 2 diyabet nedir ve ayrıca tip 1 şeker hastalığı nedir soruları sorulmaktadır. Zira insanlar bu hastalıkla alakalı olarak mekanizmayı bilmek isterler.

Tip 1 Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalarının toplam %5 ile ‘u bu gruptadır. Pankreasın yeterli insülin üretmemesi durumunda ortaya çıkan diyabet, tip 1 şeker hastalığı nedir sorusuna verilebilecek en yalın yanıttır. Bu kişiler, insülin takviyesi almak zorundadırlar. Bu grupta yer alan şeker hastaları, kendi şekerlerini ölçme ve insülin iğnesi yapma konusunda zamanla meleke kazanır ve normal hayatlarını sürdürürler. Bu diyabet türünün ortaya çıkması için genetik faktörler öne çıkar. Ayrıca pankreasın görevini yapmasına engel olan virüsler veya bağışıklı sisteminde meydana gelen ve pankreasın insülin üretimini engelleyen durumlar da tip 1 diyabetin nedenleri olarak belirtilmektedir.

Tip 2 Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığıyla ilgili olarak tip 1 şeker hastalığı nedir sorusuna cevap bulmaya çalıştıktan sonra tip 2 diyabet nedir sorusuna da cevap bulmaya çalışalım. Bu diyabet türünde pankreas insülin üretmektedir. Ancak insülin vücutta işlenemez. Toplam diyabet hastalarının %90’ı tip 2 diyabet hastasıdır. Şeker hastalığında genetik faktörler rol oynamaktadır. Tip 2 diyabette de durum aynıdır. Bununla beraber, tip 2 diyabet nedir şeklinde arama yapan biri, bu hastalığın yaşam biçimiyle daha yakından ilgili olduğunu görecektir. Zira tip 2 diyabete, obezite, stres ve tansiyon gibi unsurlar sebep olabilmektedir.

Şeker hastalığının belirtilerinden en önemlisi ani ve nedeni bilinmeyen kilo kaybıdır. Bundan başka, aşırı yorgunluk hali, aşırı susama durumları ile sık sık idrara çıkma diyabet belirtilerinden en fazla bilinenlerdir. Uzun süre sessizce ilerleyen diyabet bu arada vücuda zarar verebilir. Bu nedenle belirtilerden hemen sonra doktora başvurmak gereklidir. Bu belirtiler yetişkinlerde daha uzun zamana yayılabilir. Çocuklarda ise, bu belirtilerin ortaya çıkışı birkaç hafta ya da birkaç sonra ortaya çıkar. Bu sayede çocuklarda erken teşhis sıkça görülür. Konuyla alakalı detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.