Tip 2 Diyabet

Tip 2 Diyabet

Tip 2 Diyabet

Şeker hastalığı tanısı almış hasta ve yakınlarının bilmek istediği şeylerden biride şeker hastalığına iyi gelen bitki varsa bu bitki ya da bitkiler hangi bitkiler olduğu ve nasıl kullanıldığı oluyor. Tip 2 diyabet hastaları tarafından oldukça merak edilen bu konu hakkında kişiler kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli ve mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Şeker hastalığının iki farklı tipi bulunur. Bunlardan biri tip 2 diyabet diğeri ise tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabet çocukluk döneminde ortaya çıkan diyabet tipidir. Tip 2 diyabet ise daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Diyabet hastalarının yüzde doksan ya da doksan beşlik  bir kısmını tip 2 diyabet hastaları oluşturur. Çoğunlukla kişilerin vücutlarında insülin hormonu üretimi gerçekleşir fakat üretilen insülin hormonu yetersiz miktardadır.

Ya da kişilerin beslenme alışkanlıklarının düzensiz veya kötü beslenme oluşu vücut hücrelerinin insülin hormonunu içeri almayacakları kadar bir direnç göstermeleri nedeniyle oluşur. İnsülin yetersiz salgılansa da hücrelerde direnç varsa da sonuç olarak kanda glikoz molekülü birikir ve hücrelerin enerji ihtiyacı glikoz molekülü tarafından sağlanamaz veya yetersiz sağlanır. Kanda şeker seviyesinin sürekli olarak artış göstermesi ilerleyen zamanlarda gözde görme kaybı, bazı sinirlerin kaybolması, böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sorunlar meydana gelir. Bu sorunların önlenebilmesi ve hastalığın kontrol altına alınabilmesi için tanı ve tedavi şarttır. Tanı konulabilmesi için belirti ve bulguların biliniyor olması ve fark edilmesi gerekmektedir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak diyabet hastalığında kanda yükselen glikozu vücut uzaklaştırabilmek için vücuttan su çeker ve idrarla atmaya çalışır. Vücuttan su çekilmesi ile sık idrara çıkma, çok susama ve çok su içme görülür. Bunun yanında glikoz enerji kaynağı olarak kullanılamadığından vücutta enerji açığı meydana gelir ve beyin bireye aç olduğu sinyalini verir. Bu sebeple kişinin iştahı artar ve çok fazla yemek yemeye başlar. Bu üç belirti aslında diyabet hastalığının tipik belirtileri arasında yer alır.

Fakat tip 2 diyabette bu üç belirti görülmeyebilir. Tip 2 diyabet belirtilerinin ortaya çıkması çok uzun zaman alır ve çoğunlukla kişiler diyabet hastası olduklarını fark etmezler. Belirtiler içinde en sık karşılaşılan belirtiler arasında, glikozun enerji olarak kullanılamaması sebebiyle halsizlik ve yorgunluk, kilo kaybı, cinsel güçte azalma veya tamamen kaybolma, ayak yaraları, cilt yaraları, yaralarda ve hastalıklarda geç iyileşme, ağız kuruluğu gibi belirtileri bulunmaktadır. Tanı açlık kan şekeri testi veya şeker yüklemesi testi ile konulabilir.

Tip 2 Diyabet Tedavisi ve Bitkisel Tedavi

Tip 2 diyabet tedavisinde hastanın vücudunda eksik olan miktar kadar insüline göre oral antidiyabetik ilaçlar verilir veya karışın insülin kullanılır. Şeker hastalığına iyi gelen bitki bulunuyor fakat bu bitkilerin kullanımı tek başına asla çözüm getirmezler. Şeker hastalığına iyi gelen bitki kullanımı mutlaka doktor gözetiminde olmalı ve diyabetik diyet ve egzersiz programlarıyla desteklenmelidir. Şeker hastalığına iyi gelen bitki zerdeçal, tarçın, zencefil, beyaz lahana, aleo vera, siyah köri gibi bitkilerdir. Fakat bu bitkilerin kullanımı mutlaka doktora danışarak olmalıdır.

​​​Deteylı bilgi almak için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.