Yüksek Şeker Koması Belirtileri

Yüksek Şeker Koması Belirtileri

Yüksek Şeker Koması Belirtileri

Diyabetin iki tipinden biri olan diyabet 2 belirtileri ortaya çıkmadan 15-20 yıl önce gizli şeker olarak adlandırılan bir süreç yaşanır. Bu süreçte hastalık belirtileri fark edilmezse erken tanı konulamaz ve kişinin tedavisi başlamaz. Tedavi edilmeyen gizli şeker Tip 2 diyabete dönüşerek kişi diyabet hastası olur. Diyabetin bir tipi olan Tip 1 diyabet çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkar. Tip 1 diyabetin nedeni vücutta insülin hormonunun hiç üretilmemesi veya yetersiz üretilmesidir. Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin küçük bir kısmı Tip 1 diyabet hastasıdır. Diyabet hastalarının büyük çoğunluğunu Tip 2 diyabet hastaları oluşturur. Tip 1 diyabetin en ileri boyutu kişinin yüksek şeker komasına girmesidir.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabetin ortaya çıkması uzun zaman alır ve bu sebeple tanı konulması daha zor olur. Çoğunlukla 40 yaş ve üzeri yaşlarda olan kişilerde görülürken, 25 yaş ve üstü kişilerde daha az sıklıkla da olsa görülür. Diyabet 2 belirtileri uzun süre belirti vermez. Tip 2 diyabet insülinin görevini yapamaması ile meydana gelir. Bu durumda vücutta enerji kaynağı olan glikoz hücre içine giremez, kanda glikoz birikerek kan şeker seviyesi yükselir. Açlık kan şekeri ölçülen bir hastanın kan şekeri 126 mg/dl veya daha üstünde ise bu kişi diyabet hastasıdır. Şeker yükleme testinin sonucu ilk iki saatte 140-199 mg/dl ise gizli şeker vardır, 200 mg/dl’nin üstündeyse kişi diyabet tanısı alır.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkan Tip 2 diyabet belirtileri geç gösterdiği için hastalar hasta olduklarını fark etmezler. Diyabet 2 belirtileri daha çok yaşlılıktan dolayı meydana gelen sorunlar olarak görülür. Tedavi diyabetin ağır komplikasyonları ve yüksek şeker koması belirtileri ortaya çıkmadan başlamalıdır. Bazı hastalarda çok susamak ve çok su içmek, ağızda oluşan kuruluk, sürekli idrara çıkma, aşırı iştah gibi diyabetin tipik belirtileri görünmeyebilir. Diyabet 2 belirtileri halsizlik, iştahsız olma durumu ile yemek yemek istememek, geçmeyen kaşıntılar, ciltte oluşan ve geçmeyen yaralar, ağızda kötü tat hissi ve kadınlarda vajinal kaşıntıdır. Ayaklarda yanma ve uyuşma hissetmek, bulanık görmek, cinsel güçte azalma veya tamamen yok olması gibi belirtilerde görülebilir.

Yüksek Şeker Koması Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kanda şekerin aşırı yükselmesi ile birlikte kanda keton artışı görülür. Kanda artan keton metabolizmada düzensizlikler oluşturur ve diyabetik ketoasidoz tablosu ortaya çıkar. Yüksek şeker koması belirtileri içinde bulunan ağızda keton kokusu tam da bu durumda ortaya çıkar. Hastanın nefesi keton kokar. Bu tablo ilerleyerek yüksek şeker koması belirtileri ortaya çıkar ve sonuç olarak hasta yüksek şeker komasına girer. Yüksek şeker koması belirtileri ani bilinç kaybı, midede bulantı, hızlı soluk alıp verme, karın ağrısıdır. Yüksek şeker koması çok ciddi bir durumdur ve hastanın acilen tedavi edilmesi gerekir. Diyabet hakkında daha detaylı bilgiler için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.